Bulgaristan ve Romanya’da motorsiklet kullanmak

Bulgaristan – Romanya seyahatimizden döner dönmez bu ülkelerde motorsiklet kullanmak tehlikeli mi, benzinin litresi kaç, yollar/asfalt kalitesi nasıl, otobanlar ücretli mi, bunlar hakkında yazmak istedim. Her ne kadar artçı olsam da, motorsiklet ile seyahat etmeyi çok seviyorum ve iyi bir gözlemciyim. Vereceğim bu bilgilerin, seyahat edeceklere faydalı olmasını umarım 😉

Otobanlar?

 •  Güzel haber! Bulgaristan’da ve Romanya’da otobanlar motorsikletlere ücretsiz. İtalya’da otoban ücretleri belimizi büktükten sonra, bu durum bizi aşırı sevindirdi açıkçası 🙂 Bulgaristan sınırında herkes Bulgar’ların otoban kartı “vignette”yi almak için sıraya girerken, siz basıp devam ediyorsunuz. Romanya’da sadece bir kere, o da Constanta’ya 80 km kala otobanda gişelere denk geldik. Sıra bize gelince de, “geç geç” dediler 😉
 • Gelelim güzergahımızdaki otobanlara..
  • İstanbul’da otobana girdiğimiz noktadan Sofya’ya kadar kesintisiz otoban var. Bu şekilde 530 km’lik yolun nasıl geçtiğini anlamadık.
  • Piteşti – Bükreş arası (120 km) otobanı başta ıskaladık ve gidiş geliş bir yolda kendimizi 30’la giderken bulduk ama neyseki çok geçmeden otobana bağlanabildik.
  • Bükreş – Constanta arası otoban süper. 240 km yolu 2 saatte gittik.

DSC_6739

Yollar/asfalt kalitesi nasıl?

Otobanların asfalt kalitesi gayet iyiydi, araç trafiği yok denecek kadar az. Otobana girdik mi 150/160 ile kilometrelerin nasıl geçtiğini anlamadık. Yukarıda saydığım otobanlar haricindeki bütün yollar gidiş gelişti. Kimi zaman boştu rahat rahat gittik, kimi zaman araba sollamaya çalışmaktan helak olduk, kilometreleri saydık.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Benzin istasyonları/Benzinin litresi?

 • Ne Bulgaristan’da, ne de Romanya’da benzin istasyonu bulmakta sıkıntı yaşamadık, yeterli sıklıkta var. Kredi kartı da geçiyor, sıkıntı yok.
 • Önemli bilgi; Bulgaristan’da benzini görevli doldururken, Romanya’da self-servis. Önce anlamadık, gelen giden yok, neden kimse bizi kaale almıyor derken bir araba yanaştı, adam mis gibi kendi benzinini kendi doldurdu, biz de olayı çaktık 🙂
 • Bulgaristan’da 95 Oktan benzinin litresi ortalama 2.04 Leva (yaklaşık 4.27 TL). Romanya’da ise 4.74 Lei (yaklaşık 4.22 TL).
DSC_7208-001

motorsikletlere ücretsiz 🙂

Bulgaristan/Romanya’da motorsiklet kullanmak tehlikeli mi?

Açıkçası gitmeden Bulgaristan şoförleri hakkında hoş olmayan hikayeler duymadık değil, özellikle Bulgaristan’da gece motorsiklet kullanmanın oldukça tehlikeli olduğu söylenmişti. Bu ifadeye dayanarak biz de hiç gece yol yapmadık. Zaten motorsiklet olarak gece görünür olmak zor olduğu için riske atmak istemedik. Bulgar şoförlerine gelince, öyle bizi rahatsız eden hiçbir olay yaşamadık. Hatta, Türkiye’dekinden daha rahat bile hissettiğimizi söyleyebilirim. Bir kere nüfus az olduğu için, yolda daha az araç var ve sizi kimse ezmeye çalışmıyor.

Romanya’daki şoförlerin bir tık daha iyi bile olduğunu söyleyebilirim. En azından Transfagaraşan gibi dar ve virajlı yollarda bisikletlileri şerit değiştirerek sollayan araçları görünce gözlerim dolmadı değil 🙂

Bu seyahatte ne zaman Türkiye’ye girdik, işte o zaman gerilmeye başladım. Maalesef araç kullanırken cep telefonuna bakan, yoldan çıkmak için en sol şeritten en sağ şeride bir anda geçiveren şoförlerin olduğu ve motorsikletlilere saygının nadir gördüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Üzücü ama gerçek..

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: