Kapsül Hostel Deneyimi

Booking üzerinden Moskova’da kalacak yer bakarken, birkaç tane kapsül hostele denk geldim. Moskova’ya tek başıma gideceğim için de, yeni yeni duymaya başladığım bu konsepti denemenin tam zamanı olduğunu düşündüm.

DSC_4521

Kapsül hostel kavramı, Japonlar tarafından geliştirilmiş ve son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış yeni bir konsept. Temel olarak dorm’dan yani yatakhaneden farkı, yatakların kapsül şeklinde kapanabilir olması. Bu şekilde hem dormda kalarak ucuza konaklayabiliyor hem de mahremiyetinize kavuşabiliyorsunuz. Ayrıca, gece geç gelenler, ışığı açanlar vs sorun olmuyor çünkü siz o sırada kendi kapsülünüzde mışıl mışıl uyuyor oluyorsunuz. Aynı şekilde siz de kimseye rahatsızlık vermiyorsunuz.

Benim Moskova’da kaldığım Boxtel Hostel, Moskova’nın İstiklal Caddesi sayılan Arbat Caddesi üzerinde. Kaldığım odada 24 kapsül bulunmaktaydı. Her kapsül, sadece tek kişilik yatağın sığabileceği bir ende ve içeride arkanıza yaslanıp kitabınızı okuyabileceğiniz yükseklikte. Kapsüllerde ışık, 2 tane priz ve bir tane askılık mevcut. Kapsülün içerisinde havalandırma da olduğu için havasız da olmuyor. Kapsülünüzü raylı bir mekanizma ile tamamen kapatıp kilitleyebiliyorsunuz, bu şekilde sık kullandığınız eşyalarınızı da yatağınızın üzerinde gönül rahatlığı ile bırakabiliyorsunuz. Ayrıca çok büyük olmayan çantalarınız için de yatağın altında gene kilitli bir dolap bulunuyor.

DSC_4956

DSC_4955

DSC_4744

Benim konaklama tercihi olarak hosteller ve özellikle dorm tercih etmemin sebebi, hem konaklamayı ucuza getirmek hem de seyahat eden başka insanlarla tanışmak. Bu anlamda sağladığı avantajlarla kapsül hostel konseptini çok tuttum, bundan sonra yalnız seyahatlerimde konaklamada ilk tercihim kapsül hostel olacak. Sevgiler..

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: